XVI. Körmöczi János Fizikusnapok iskolánkban

2011-09-23

Az EMT (Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság) iskolánk fizika szakos tanáraival együttműködésben  2011.szeptember 23 -25. között a Márton Áron Gimnáziumban rendezte meg a XVI.Körmöczi János Fizikusnapokat. Az alábbiakban Iochom Zsolt tudósitása olvasható a konferenciáról, illetve Laczkó Boglárka (XII:C) beszámolója a Firka szakfolyóiratszerkesztőségének bemutakozásáról, amelyre ugyancsak a Fizikusnapok keretében került sor. Az irás cime: Firka a Firkáról.

http://szekelyhon.ro/magazin/fizikusnapok-a-marton-aron-gimnaziumban

Firka a Firkáról

Remélhetőleg senkinek sem ismeretlen a Firka lap, a fizikát, informatikát és kémiát szerető diákok legfőbb segítsége a tanulásban. Ezeknek a tanulóknak 2011 szeptember 23. fontos dátum,  ugyanis ekkor láthattuk vendégül iskolánkban az említett lap szerkesztőit,  Máthé Enikőt, Prokop Zoltánt, Papp Tündét és Szilágyi Józsefet.

A kedves üdvözlés után Máthé Enikő mesélésbe kezdett, a Firka lap kezdeteit elevenítette fel nekünk, egészen az 1990. évig mentünk vissza. Ekkor vették tervbe egy ilyen segédanyag terjesztését, amelynek legfőbb célja a tehetséggondozás, a diákok érdeklődésének felkeltése a fizika, informatika, kémia iránt. Elmondta, hogy 20 év munkáját mennyire megnehezítette a nagyon kevés visszajelzés, hiszen így nincs viszonyítási alap, nem tudják mikor fejlődnek vagy épp ellenkezőleg, mikor tévednek. Az őket ért legfőbb kritika az, hogy nem követik a tantervet, túl nehezek a feladatok. M.E. szerint nem szabad elfelejteni, hogy a Firka amellett hogy segédanyag , egy lehetőség is az önképzésre, hiszen ha valamit nem tud a tanuló, akkor mehet és megkérdezheti a tanárt, aki biztos szívesen segít neki. Így máris tanult valami újat.A jelenkor diákjai azonban egyre jobban eltávolodnak a laptól, M.E. a problémát abban látja, hogy nagy az elhatárolódás: humán vagy reál, átmenet nincs. „Elfelejtik, hogy ahhoz hogy egész emberek legyünk, egyformán szükség van mindkettőre.” Görgey Artúr, a híres honvédtábornok és hadügyminiszter katonai sikereit bevallottan a kémiának köszönhette, mert megtanította a racionális gondolkodásra. Rengeteg a verseny a folyóirat  hasábjain, lehet válogatni, hogy kinek melyik áll közelebb a szívéhez, nagy díjak kecsegtetnek, de válasz nagyon kevés jön. Egy kis számadat, hogy felfogjuk az érdektelenség mértékét: a 7000 példányszámban megjelenő Firka versenyeire 3 éve kb. 70 beküldött megoldás volt, mára ez a szám kevesebb mint 15-re csökkent, ami azt jelenti hogy átlag minden 467. diák  oldja meg és küldi be a szerkesztőséghez az eredményét.

A nagy kérdést Papp Tünde tette fel: „Mit tudnánk annak érdekében tenni, hogy olvasottabb legyen ez a segédeszköz?” Javaslatok természetesen voltak: volt, aki a visszajelzések mértékét űrlap csatolásával növelné, amit vissza lehet küldeni, más egy internetes fórum kialakulását javasolná amely feltörné a határokat és gyorsabb és praktikusabb mint a posta, egy harmadik tanuló pedig megjegyezte, hogy szívesen látná a csillagászatot is a témák között.

Szilágyi József, a Sapientia EMTE oktatója rámutatott: fel kell ismerni, hogy nem egyedül az elméleti líceumok alkotják a középiskolás réteget, figyelembe kellene venni a szakiskolásokat is, akiknek jelenleg magas ez a szint, viszont így növelni lehet az olvasó közönséget. Szerinte a másik döntő probléma, hogy az informatikusok egyáltalán nem érzik magukénak a lapot, nem használják, nem terjesztik, sőt talán nem is ismerik. „Nem vagyunk pesszimisták, csak fáj a szívünk az ifjúságért”, mondja szomorúan Máthé Enikő, majd elmesél egy rövid szemléltető történetet: nyílt napok voltak a BBTE különböző karain, mikor odament egy csoport székelyföldi fiatalhoz, hogy megkérdezze ismerik-e a Firkát. A válasz elkeserítő volt: „Nem szerettük a fizikát, ezért a Firkát se lapozgattuk”.

Mi a tanulság? Sz. J. szerint mi leszünk a jövő szakbarbárjai, amit tanulunk, abban csúcsok leszünk és zseniálisak, de azon kivűl nem értünk majd semmihez, de nagyon nem is fog érdekelni semmi más. Hasonlóak leszünk Einsteinhez, az évezred tudósához, aki a felesége nélkül nem tudta megkülönböztetni egymástól a mosó- és a kézmosó szappant.

Az esemény tökéletes záróaktusa volt egy tréfásnak tűnő, de annál mélyebb értelmet rejtő kérdés az egyik tanulótól: Feláldoznál fél sört egy Firkáért?  A válasz egy gondolkodás nélküli igen volt, inkább Firka mint egy fél sör. És te feláldoznál fél sört egy Firkáért?

Laczkó Boglárka

XII.C osztály

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.