http://geniuszportal.hu/content/tehetseg-osztondijasok-2011-balint-boroka
" /> http://geniuszportal.hu/content/tehetseg-osztondijasok-2011-balint-boroka
" /> http://geniuszportal.hu/content/tehetseg-osztondijasok-2011-balint-boroka
" />

Eseménynaptár Géniusz Arcok Tehetség-ösztöndíjasok 2011 – Bálint Boróka

2012-01-06

A jelentős összegű díjat minden évben négy fiatalnak ítélik oda. Idén a négy diák közül az egyik kiválasztott Bálint Boróka volt.
http://geniuszportal.hu/content/tehetseg-osztondijasok-2011-balint-boroka

Sólyom László volt köztársasági elnök, a Magyar Géniusz Program Tehetségnagykövete Tehetség-ösztöndíjat alapított a kimagasló képességű és teljesítményű diákok külföldi továbbképzésének, tehetségük kibontakoztatásának támogatására. A jelentős összegű, egy éven át tartó, havi 2000,- eurós díjat minden évben négy fiatalnak ítélik oda. Idén a négy diák közül az egyik kiválasztott Bálint Boróka volt.

Az erdélyi Bálint Boróka a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban végezte középiskolai tanulmányait 2001-2009 között, majd a Babes-Bolyai Tudományegyetemen, Kolozsvárott tanult 2009 őszétől. Egyetemes történelem, közgazdaságtan, szociológia, filozófia, világirodalom, logika és érveléstan szerepelt gimnáziumi tanulmányai között. Az egyetemen ez bővült nemzetközi kapcsolatok, politika tudományok tanulmányozásával, valamint európai tanulmányokkal. 2006-ban és 2008-ban a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség Mákvirág-díjával tüntették ki. Bálint Borókát a Tehetség-ösztöndíj elnyerése alkalmából kérdezzük:

- Milyen családi és kisközösségi környezetből érkezett a kolozsvári egyetemre?

- Szellemi fejlődésemben a legmeghatározóbb a család és az iskola volt. Szüleim mindketten mérnökök, akiknek küzdeniük kellett azért, hogy egyetemet végezhessenek, hiszen családjukban nem volt megszokott dolog az, hogy a gyerekek továbbtanuljanak. Az ő példájuk, a folyamatos ösztönzés és támogatás, valamint magas elvárásaik felém arra késztettek, hogy mindig a maximumot próbáljam meg kihozni magamból, és hogy ne várjam, hanem keressem a kihívásokat. Középiskolámnak, a Márton Áron Gimnáziumnak köszönhetek egy rendkívül erős alapot. Olyan minőségi magyar oktatásban volt részem, ami nem sok gyereknek adatott meg Erdélyben. Az iskola nevelt értelmiségivé. Segített abban, hogy igényem legyen a világ megértésére, és persze abban, hogy képessé is váljak látni és érteni a benne történő mozgásokat, problémakat. Erre az alapra építkezem egyetemi hallgatóként, most már önállóan.

- A Mákvirág-díjat a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége ítéli oda évente a megye legjobb tanulójának. Ön kétszer is megkapta. Milyen eredmények alapján nyerte el a kitüntetést?

- „Mákvirágságomat”, a díj elnyerését leginkább a magyar nyelv és irodalom versenyeken elért eredményeimnek köszönhetem: mind a két évben elsőként végeztem Erdély legszínvonalasabb és legkomplexebb irodalmi megmérettetésén, a szovátai Alternatív Irodalmi Versenyen korosztályomban, különdíjas voltam a Mikes Kelemen magyar nyelv és irodalom tantárgyverseny országos szakaszán, valamint 2008-ban második helyezést értem el a Baka István vers-, énekelt vers- és prózamondó verseny Kárpát-medencei szakaszán. Mivel a díj odaítélésekor fontos szempont volt az is, hogy ki mennyire sokoldalú személyiség, azt mondhatom, hogy nagy előnyöm volt a többi pályázóhoz képest, hiszen eredményesen szerepeltem más témakörökben meghirdetett versenyeken is, illetve versenyszerűen sportoltam.

- Középiskolai, majd egyetemi tanulmányai során több tudományterületen volt sikeres. Végül is melyikkel kíván behatóbban foglalkozni?


- Hamarosan befejezem a nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok alapképzést, úgyhogy ez az a kérdés, amely a legtöbb fejtörést okozza számomra most az államvizsgadolgozat megírását és a magiszteri képzésre való jelentkezést megelőző időszakban. Jelenleg még több lehetőséget is szem előtt tartok, a politika tudományok és nemzetközi kapcsolatok érdekelnek leginkább, ezeken a területeken szeretném tovább képezni magam, de tisztában vagyok azzal, hogy még szűkítenem kell a kört.

- Mik a tervei a közeli jövőben? Hol kívánja „felhasználni” tehetség-ösztöndíját?

- Szeretném maximálisan kihasználni Sólyom László Tehetségnagykövet úrtól, korábbi elnök úrtól kapott lehetőséget, úgyhogy terveim szerint a harmadév második szemeszterét a tengerentúlon végzem majd, ezt követően pedig visszatérek Európába, ahol magiszteri képzésen tanulok tovább, egyelőre még nyitott kérdés, hogy hol, hiszen a jelentkezések csak most ősszel kezdődnek el a poszgraduális képzésekre. Mivel jelentős összegű ösztöndíjról van szó, lehetőségem nyílik majd résztvennem olyan nemzetközi konferenciákon, képzéseken, amelyekre eddig anyagi okok miatt nem juthattam el. Természetesen könytáram jelentős gyarapítását is célként tűztem ki. Összefoglalva úgy fogalmaznék, hogy szeretném látni a világot, kapcsolatokat építeni, és persze, ami a legfontosabb, tanulni, tapasztalni és fejlődni. Ezeket szem előtt tartva használom majd fel az ösztöndíjat.

2011. szeptember 27.

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.