Kábítószerek pokláról (a) díszteremben

2015-02-10

Háromszéken útjára induló kezdeményezésnek adott otthont a Márton Áron Gimnázium február tizedikén. Négy előadás során több mint 500 diák szerzett tudomást a kábítószerek hatásáról és egy drogos életéről. Az előadó egy olyan ember volt, aki már korábbi tapasztalatokkal rendelkezik a narkotikumok területén, ez által hitelesebb képet adott a hallgatóságnak.

Kábítószerek pokláról (a) díszteremben

A kezdeményezés Háromszéken indult útnak, a Háromszéki Ifjúsági Tanács- HÁRIT és az Erdővidéki Ifjúsági Szervezet- EDISZ berkeiben. Az előadás megálmodóinak és szervezőinek az volt a terve, hogy egy olyan személyt találjon, aki hitelesen tud felszólalni és a nevét is hozzáadja az ügyhöz. Májusban sor került az első Egy drogos élete című előadásra, Baróton a HÁRIT Közéleti Kávéházának kereteiben. Az első bemutató sikert aratott Erdővidéken, ennek következményeként több nagyvárosba (Csíkszereda; Brassó; Udvarhely; Sepsiszentgyörgy; Ploiești) és több iskolába (Márton Áron Gimnázium; Nagy István Művészeti Líceum; Mikes Kelemen Elméleti Líceum; Mikó Imre Gimnázium; Sepsiszentgyörgyi Református Kollégium; Berde Áron Szakközépiskola) is meghívták a csapatot.

Több mint húsz Egy drogos élete előadás járta be már az országot.

            Dali Csongor sepsiszentgyörgyi drogfüggő beszélt a témában. A prezentáció iskolai határokra volt szűkítve, egy órába tömörítve illetve tekintettel volt a pedagógiai kereteket nem feszegető nyelvezetre is.

            „Mi jut eszedbe a kábítószer szóról?” – indított az előadó, ezzel téve interaktívabbá a prezentációt. Több válasz is érkezett, amelyek szerint a kábítószer „vicces”; „boldoggá tesz” vagy „család”. Csongor a későbbiekben bővebb magyarázatot adott a felvetésekre. 

            Élettörténete alapján megismerhettük azon befolyásoló tényezőket, amelyek miatt egy fiatal tudatmódosító szerekhez nyúl: családi problémák; magánügyek; magány; iskola; társadalmi csoportokhoz való alkalmazkodás; művészeti alkotások. Megtudtuk, hogy a narkotikumok és az állítólagos barátok mennyire tudnak hatni egy fejlődésben levő személyiségre.

            Amennyiben összehasonlítjuk az akkori illetve a napjainkban folyó kábszerezést, mi a különbség? „Az én időmben megvetették azt, aki drogozott, most meg egyenesen divattá vált.” –hangzott el a válasz.  

            „ Egy idő, egy baleset után rájön az ember, hogy itt az ideje leállni a szerrel és hat év hazugságával szembesíteni azt a személyt, aki a világon a legfontosabb, édesanyám”- mesélte Dali a leszokási folyamat kezdetét. Öt napi bezártság után, huszonnégy törött újperccel és egy törött koponyával állt szembe szüleivel.

            Csongornak sok ideig tartó korházi, pszichiátriai és gyógyszeres kezelés után sikerült talpra állnia, majd letennie az érettségit, illetve elvégeznie a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kriminál-pszichológia szakának alap- és mesterképzését.

            Mindezek részletezése után előadónk beszélt mostani életéről kijelentve: Mai napig drogfüggő vagyok, csak 14 éve tiszta…

            Az előadás során mindenki számára más- más benyomást keltett az előttünk álló Dali Csongor és története. Véleményünk szerint előadásának és megjelenésének különlegessége abban rejlett, hogy nem, mint könyvekből tanult szakértő állt a hallgatóság elé, hanem saját egyéni tapasztalataiból és élményeiből merítve beszélt. Nem utasítani vagy tiltani akarta a diákságot, hanem következményekről beszélni és valós dolgokat, tényeket ismertetni.

            „Ne engem tapsolj meg, hanem magadat, amikor az első lehetőségnek nemet mondasz, amikor felajánlják neked a füves cigit vagy a kokaint.” – reagált a diákok tapsára Csongor.

 

 

                                                                                                            Bíró Mónika XII.A

                                                                                                            Kalamár Orsolya XI.A

                                                                                                            Szakáli Zalán XI. A

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.