Nemzetközi Bolyai döntő

2018-06-26

Tanévzárás után már csak egyetlen matematikaverseny maradt, a Bolyai csapatverseny nemzetközi döntője, amelyre Budapesten, 2018. június 23-án került sor.

Ebben az alternatív versenyben mindössze néhány éve versenyeznek iskolánk tanulói, de évről-évre nő a résztvevő csapatok száma. A háromfordulós verseny első mozzanatára január 5-én az iskolában került sor, ekkor már több, mint húsz csapat vett részt a négy évfolyamon. Eredmények szempontjából mi a Dél Hunnia körzethez tartozunk, ebben Erdély valamint Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok magyarországi megyék versenyeznek. Ezen a fordulón a következő eredmények születtek:

  • a „No Name” csapat, amelynek tagjai Dóczy-Rössler Szidónia, Mátyás András, Ördög Kinga és Rokaly Barna 9. E osztályos tanulók második helyezést ért el (felkészítő tanáruk Csapó Hajnalka);
  • a „Fanatic” csapat, amelynek tagjai Csiszér Bence, Egri Csongor, György Zoltán a 10. E, Fodor Tímea 10. F osztályból harmadik helyezést ért el (felkészítő tanáruk Páll R. Olga);
  • az „Ezt inkább nem olvasom fel” csapat, ennek tagjai Kozman Botond, Márton Vazul, Péter István és Rancz Máté a 11. E osztályból első helyezést ért el (felkészítő tanáruk Tamási Csaba);
  • a „S(h)azam” csapat, amelynek tagjai Bartis Zsolt, Gergely Anna, Petres Sára és Salló Attila a 12. E osztályból ötödik helyezést ért el (felkészítő tanáruk Tamási Csaba).

Az idei tanévben a Dél Hunnia körzet tanári fődíját Csapó Hajnalka nyerte, ezt a díjat minden évben a résztvevő diákok száma és eredményessége alapján ítélik oda.

A kilencedikes és tizenegyedikes csapatok jogot nyertek a második fordulón való részvételre, amely a verseny Kárpát-medencei döntője, ez 2018. február 24-én volt Budapesten. Ezen a döntőn a „No Name” csapat negyedik helyezést ért el, az „Ezt inkább nem olvasom fel” csapat pedig első helyet, így ők továbbjutottak a nemzetközi döntőre.

A verseny érdekessége és izgalmassága a tényleg agyafúrt, ötletes feladatokon kívül abban is megmutatkozik, hogy egy feladat A, B, C, D és E válaszai közül több is lehet helyes, akár mind az öt, tehát inkább a nyitott kérdés típusú feladatok jellemzőek. Emiatt minden évfolyamnál más és más lehet a maximálisan elérhető pontszám, hiszen egy helyesen bejelölt válasz ér egy bizonyos pontszámot, a helyesen üresen hagyott mező egy másik értékű pontot, a helytelenül bejelölt válaszért pontlevonás jár stb. A szűkre szabott időkeret (a tanulóknak mindössze 60 perc áll rendelkezésre, az első fordulón 13 feladatot kell megoldani, az utolsón ötöt) tényleges összedolgozást igényel, de legalábbis a feladatok szétosztása szinte kötelező. Egyetlen csapattagnak nem sikerülhet időben megoldani az összes feladatot, mindenkinek jut bőven munka, tehát kötelező az együttműködés a csapattagok között.

A harmadik, nemzetközi fordulón magyar és német nyelvterületről versenyeznek a négytagú csapatok. Idén nyolc-nyolc németországi illetve ausztriai csapat, egy vajdasági, hét erdélyi és hét magyarországi csapat versenyzett a döntőn a nyolc évfolyamon (ötödik osztálytól tizenkettedikig). A Kozman Botond, Márton Vazul, Péter István és Rancz Máté összetételű csapat megismételte két évvel ezelőtti sikerét, felállhatott a dobogó legmagasabb fokára (és ezt szó szerint is kell érteni), megnyerték az évfolyam versenyét, megelőzve egy zentai, egy osztrák és egy német csapatot.

Fiúk ismét nagyon ügyesek voltatok, gratulálunk nektek és Tamási Csaba felkészítő tanárotoknak is egyben!

A csapat a dobogón

Az érmesek Budapesten

Páll R. Olga, a csapat kisérőtanára

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.