Programozás egy hétvégén át

2013-05-02

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem által megszervezett programozói tábornak mára már három éves múltja van. A programozói hétvége neve Kiss Elemér Tábor. Idén a tábor a Hargitán került megszervezésre április 26-28. között, amelyre az előző évektől eltérően az egyetemisták mellett középiskolások is jelentkezhettek. Én korábban nem tudtam ennek a tábornak a létéről, s talán az idén sem szereztem volna tudomást róla, ha az informatika tanárom, Demeter István-Hunor nem küldte volna el nekem a tábori felhívást. Elolvasván azt, kedvem támadt részt venni ebben a táborban, ezért jelentkeztem.

26-án elutaztam a táborhelyre, ahol vacsorával vártak, majd rögtön kezdődtek az előadások. Első este Fogarasi Kinga tartott nekünk előadást Oda vagy vissza? – a Backtracking technika címmel, amely közben és után ehhez kapcsolódó feladatokat oldottunk. Az előadással a pénteki program véget ért, de persze utána még volt egy kis időnk ismerkedni.

Szombaton reggeli után egy egész előadássorozatnak néztünk elébe, ugyanis délelőtt Dr. Kovács Lehel István tartott előadástMásszunk fel a bináris fára! – a Divide et Impera technika címmel, és Farkas Csaba: Kössük össze a pontokat! – Gráfelméleti algoritmusok címmel. Délután pedig Dr. Kátai Zoltán: Vajon minden optimális? – A dinamikus programozás és Márton Gyöngyvér: Minden, ami kimaradt… - Egyéb algoritmusok címekkel tartottak előadást. Az előadások közben feladatokat is oldottunk, például az utolsó előadás keretében szövegtitkosítással foglalkoztunk négy különböző algoritmust felhasználva. A színvonalas, tartalmas, és nem mellékesen szórakoztató előadásokat fél órás szünetek vagy étkezések választottak el egymástól. A zsúfolt program ellenére jutott idő az ismerkedésre és csapatépítő tevékenységekre is.

A 15 résztvevő közül 11-en egyetemisták voltak, és csak négyen voltunk középiskolások. A programokon 2-3 fős csapatokban vettünk részt. Mivel ez a tábor a Sapientia ECN nevű programozói versenyre való felkészülés céljával jött létre, a csapatok olyan felállásban dolgoztak együtt, ahogyan majd a versenyen is fognak (persze ha ott volt a csapat mindhárom tagja). Mivel az én társaim nem vettek részt a táborban, ezért egy egyetemistával alkottam egy csapatot.

A vasárnapi reggelit egy kétórás verseny követte, ahol a résztvevő 6 csapat mérhette össze tudását. Három feladatot kellett megoldaniuk a csapatoknak, amelyhez csupán egy számítógép állt a rendelkezésükre.

A feladatok kiértékelésénél kizárólag tökéletes (100%-os) megoldást fogadtak el, ezért annak ellenére, hogy sikerült megoldanunk mind a három feladatot, csak 200 pontot értünk el, de ez is bőven elég volt ahhoz, hogy a hátunk mögé utasítsuk a többi egyetemista csapatot, ugyanis 1. helyezést értünk el. A szervezők elismerő szavai után elbúcsúztam versenytársaimtól, és hazautaztam.

A táborban a résztvevők új ismeretekkel bővíthették tudásukat, illetve begyakorolhatták az elsajátított technikákat. A tanulás mellett a tábor kellemes időtöltést biztosított egy igazán jó társaságban. Ha tehetem, jövőben is részt veszek ebben a nagyszerű táborban.

 

2013.05.02                                                                                                        Péter Ottó (XI.E)

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.