MAGYAR TANNYELVű KÖZÉPISKOLÁK VIII. ORSZÁGOS TANTÁRGYVERSENYE

2013-05-20

„Bronzéremmel” tért haza a csíkszeredai „Márton Áron” Elméleti Líceum csapata a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Országos Tantárgyversenyről. Az elért eredmények alapján a 29 résztvevő iskola közül a III. legjobb helyezést tudhatja magáénak az intézmény, a legjobb teljesítményt nyújtva ezáltal a Hargita megyei iskolák közül. 

MAGYAR TANNYELVű KÖZÉPISKOLÁK VIII. ORSZÁGOS TANTÁRGYVERSENYE

A 2012-2013. tanévben nyolcadik alkalommal rendezték meg a – már hagyományosnak számító - magyar tannyelvű középiskolák VIII. Országos Tantárgyversenyét, amelynek – az elmúlt évekhez hasonlóan- a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum adott otthont 2013. május 10-12-e között.

            Az iskola igazgatója, Dr. Bálint István megnyitó beszédében újra fölelevenítette e verseny megszületésének legfőbb indítóokát: 2006-ban az a felismerés szolgáltatta az ötletet az első verseny megszervezéséhez, hogy az iskola eredményességét a diákok teljesítménye alapján lehet a legjobban felmérni. Ehhez pedig olyan versenyek szükségesek, amelyek reális esélyt biztosítanak a megmérettetésre. Így született meg a Magyar Tannyelvű Középiskolák Országos Tantárgyversenye olyan tantárgyakból, amelyekből nincsenek mérhető eredményeink az országos olimpiászokon. Megfogalmazása értelmében ez a verseny időben „kinőtte” magát, és ma már minisztériumi szinten elismertté vált, aminek következtében az oklevelek értéke is jelentősen megnőtt. Évek óta már több egyetem is elismeri a felvételin a díjazott tanulók eredményeit, hiszen az első három helyezett diák vizsga nélkül, illetve a meghatározott kritériumrendszertől eltekintve, tandíjmentesen juthat be olyan szakokra, ami egyezik a verseny témakörével. A verseny egyik újdonsága, hogy ettől a tanévtől kezdve  - Dr. Nagy Egon, egyetemi adjunktus, intézetigazgató, a földrajzverseny zsűri elnöke nyilatkozata alapján – a földrajz szakra jelentkező tanulók is élhetnek e kedvezményes lehetőséggel.

            A megnyitó ünnepségen jelen volt Markó Béla szenátor, a verseny fővédnöke, - aki nemes versenyként köszöntötte ezt a néhány éve megálmodott versengést -, valamint a Maros Megyei Tanfelügyelőség- és a polgármesteri hivatal képviselete. A szenátor úr beszédében ismételten, az elmúlt évekhez hasonlóan, utalt e verseny kivételes jellegére. A Magyar Tannyelvű Középiskolások Országos Tantárgyversenye nemes verseny és „értékéhez még hozzá kell számolni valamit: azt, hogy a sajátunk. A miénk. Erdélyi oktatók álmodták meg, kezdeményezték, és szervezik...”

            A verseny népszerűségét a résztvevő iskolák és tanulók létszámának növekedése is igazolja, hiszen idén is 11 megye 29 iskolájából közel 226 tanuló nevezett be a vetélkedő különböző szakterületeire. A diákok idén is hat tantárgyból mérhették össze tudásukat: biológiából (növény- és állatbiológia, orvosi biológia), földrajzból (általános természetföldrajz és humánföldrajz), informatikából (programozói és számítógép-alkalmazói), társadalomtudományokból (üzleti tervek és egyéni szakdolgozatok bemutatása), történelemből és kémiából (általános és szervetlen kémia, szerves kémia).

           A Márton Áron Gimnáziumot egy  15 fős tanulócsapat képviselte: Gábor Ibolya (XI.B) és Sugár Tímea (XI.B), általános természetföldrajzból; Antal Balázs (XI.E) és Csutak Balázs (XI.E) a programozói vetélkedő résztvevőiként; Jimon Klaudia (XI.B) és Lokodi Anna-Aletta (XI.B) történelemből; a társadalomtudományok versenyének üzleti tervek témakörében két csapat vett részt: Fehér Levente (XII.E) és Kovács Nándor (XI.B), illetve Korodi Huba (XI.B) és Bania Adrian Lucian (XI.B.) Egyéni szakdolgozatokkal készültek Füleki László (XII.E), Kész Orsolya (XII.B), Pap Zsolt (XI.A), Duduj Szilvia (XI.B) és Petres Katalin (XI.E). Felkészítő- és kísérőtanár minőségben Barabás Gyöngyvér filozófia, illetve Gidó Mária földrajz szakos tanár képviselte az iskolát.

Eredmények tekintetében a Márton Áron csapattagjai idén sokkal jobban teljesítettek, mint az elmúlt tanévben, hiszen sikerült begyűjteni egy I díjat, két II. díjat, egy III. helyezést és egy dicséretet. Az elismerés a következő tanulókat és felkészítő tanáraikat illeti: Gábor Ibolya (XI.B) I helyezést, míg Sugár Tímea (XI.B) II.helyezést értek el általános természetföldrajzból. Mindkettőjüket Gidó Mária tanárnő készítette fel. A társadalomtudományok szekcióban, egyéni dolgozataik bemutatásával Petres Katalin (XI.E) II., míg Duduj Szilvia (XI.B) III. díjban részesültek. Felkészítő tanáruk Tódor Imre. Végül pedig Csutak Balázs (XI.E), Demeter István Hunor informatika szakos tanár tanítványaa programozói vetélkedőn dicséretben részesült.

            Az idei verseny dobogós iskolái  a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum (I.), a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium (II.) és ezúttal a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium (III.) Elismerésül iskolánk képviselete egy szép emlékplakettet vehetett át a verseny házigazdájától .

Mindenki nem kaphat díjat, de végső soron minden résztvevő tanuló nyertese ennek a versenynek, hiszen az egyre színvonalasabbá váló és komolyabb felkészülést igénylő versenyen csak nyertesek lehetnek a tanulók és tanárok egyaránt. A korábbi évekhez hasonlóan most is gyarapodhattunk tapasztalatokban, új ismeretekben, barátságokat, ismeretségeket köthettünk és föleleveníthettük a régieket. A Bolyai Líceum ódon falai között, a zsúfolásig megtelt díszterem ünnepélyes hangulatában, évről-évre megerősödhet bennünk az a lélekmelengető érzés és felismerés, amit Markó Béla szenátor is megfogalmazott: „ez a mi versenyünk, romániai, erdélyi magyaroké.” Úgy gondolom, hogy ezen a versenyen továbbra is érdemes részt venni, képviselni az iskolát. A növekvő érdeklődés, népszerűség és emelkedő színvonal a következő tanévekben is nagyon alapos, körültekintő felkészülést, komoly és fegyelmezett munkát igényel  a tanulók és felkészítő tanáraik részéről egyaránt.

Gratulálunk a nyertes tanulóknak, felkészítő tanáraiknak és köszönjük minden résztvevőnek a befektetett munkát, a kitartást, a lelkesedést!

 

Barabás Gyöngyvér

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.