Környezet- és természetvédelem alternatívákban

2016-06-20

A gimnáziumi-és középiskolai oktatás többnyire elméleti síkú, az oktató pedagóguson múlik, hogy – esetünkben a természetismeret, természet-,és környezetvédelem terén milyen mértékben tud erre a szempontra alternatívákat találni, kínálni.
Esetenként a tanár, a tanító leleményessége, kreativitása, nyitottsága a meghatározó. Azonban egy biztos, természetszerető-, tisztelő-, és azt óvó emberré csak úgy nevelkedhetnek generációk sorai, ha – kezdve a családból, óvónénivel, tanítóval, osztályfőnökkel, szaktanárral együtt – sorozatban megtapasztalhatja a természetközeliség áldásait, és így győződik meg a sokat emlegetett fenntarthatóság, folytonosság szükségszerűségéről.
Az idén, június 17.- 18. – án , sorozatban a XXII. alkalommal megrendezett Csűrös István Emlékverseny biológiából, természet-, és környezetismeretből, szintén a fenti törekvések igazolása.

Környezet- és természetvédelem alternatívákban

Csűrös István professzor, Tanár úr nevét még nem emlegetjük elég gyakran, de a nagy elődök: Nyárády Erasmus Gyula, Soó Rezső és mások nyomában az erdélyi magyar tudományosság, a flórakutatás kérdésében iskolaalapítónak számít.

Huszonannyi évvel ezelőtt gondoltuk úgy, biológus tanárokként,hogy a szükségszerűen elindított versenyeztetési sorozat, ami mára az Oktatási és Nevelésűgyi Minisztérium versenynaptárában is szerepel, e nagy elődünk nevét viselje.Az évről – évre versenyre jelentkező, - helyi növény-,és állatfajok ismeretében;természetvédelmi, - és környezetvédelmi témákban és problémákban tájékozott diákok közül reméljük kikerülhet a hézagpótló utánpótlás.

2016-bana csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium, a Márton Áron Alapítvány hozzájárulásával, a csíkszeredai Polgármesteri Hivatal támogatásával,a Misgurnus  Egysület  és a Pogányhavas Kistérségi Társulás, valamint a Polgártárs Alapítvány támogatásával rendezte meg a megyei, sőt a megye határain is túlterjedő versenyt.

Nagyon jól felkészült diákok jelentkeztek , akiket tanáraik előzetes kiválogatás alapján neveztek be a versenyre.A Riehen Egyesület pottyandi Erdei Iskolaházában szervezett rendezvény elméleti vetélkedőt, fajismereti próbát tartalmazott, szakdolgozatok bemutatása és megvitatása szerepelt a programban, amelyeket terepmunka, faj-meghatározás, természet-, valamint környezetvédelmi kérdések megvitatása követett tanár-diák, diák-diák, illetve kollégák közötti beszélgetések révén.

A rendezvényen résztvett a segesvári Mircea Eliade Főgimnázium két tanulója, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium két diákja – mindkét esetben felkészítőtanár: Szatmári Ilona; a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium egy diákja, felkészítőtanár: Dénes Henriette; a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum tanulói, tanáruk: Czimbalmos Zita, a szintén gyergyói Batthyányi Ignác Szakközépiskola két diákja , felkészítette Bajkó Ildikó; Csíkszeredából a Kájoni Iskolaközpontból két diák nevezett be, tanáruk Pásztohy Enikő; a Venczel József Iskolaközpontból ugyancsak két diák, Ambrus Orsolya tanárnő vezetésevel, a Kós Károly Szakközépiskolából egy tanuló, fekészítőtanára Darvas Annamária;és a Márton Áron Főgimnáziumból három tanuló, felkészítette Barta Mónika biológiatanár.

A verseny lebonyolításában komoly szakmai segítséget nyújtottak a Sapientia EMTE oktatói, zsüriző tanárként: dr. György Éva és dr. Mara Gyöngyvér, valamint Demeter László biológus, Tamás Réka biológus.

Minden jellegű támogatásért ezúton fejezzük ki köszönetünket.

A verseny és tábor egyébként annak a nagyszabású projektnek is része, amely a fiatalokkal ismerteti meg  a Dél-Erdélyi vulkáni régió Natura2000-es területeit.

Bízunk benne, hogy a rendezvénynek jövőre is meg lesz a folytatás!

Barta Mónika, biológiatanár

Márton Áron Főgimnázium,

Csíkszereda

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.