Dobogós helyezések az idei TUDEK-en is

2017-12-17

Az idei, immáron XVI. alkalommal megrendezett, TUDEK (Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája) verseny országos szakaszának a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium adott otthont, amelyen iskolánk öt tanulója képviseltette magát három szekcióban összesen négy előadással. 

Dobogós helyezések az idei TUDEK-en is

A kis csapat kísérő tanára iskolánk társadalomtudományokat oktató tanára, dr. Tódor Imre volt. A rangos eseményre 2017. december 8-10. között került sor. A szombati napon sorra kerülő konferencián a 30 tanintézményből érkező 139 kutatódiák tíz szekcióban mutathatta be legfrissebb kutatási eredményeit. A zsűri soraiban a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karáról érkező egyetemi oktatók ültek, akik figyelemmel és kíváncsisággal kísérték nyomon a középiskolás diákok tudományos munkásságuk eredményeit.

Az állattan – növénytan – ökológia szekcióban Nagy Zsuzsanna XI.F (matematika-informatika, intenzív angol nyelv) osztályos tanulónk a „Folt hátán, folt” című előadását tartotta meg, amellyel elnyerte a szekció II. díját. Kutatásában a hegyi juhar leveleinek őszi, különös foltosodását okozó gombákkal foglalkozott. Arra kíváncsi, hogy a hegyi juhar egyedeknél a leveleken a sárgulásának beindulása után is visszamaradó 10–15 mm átmérőjű élénkzöld foltok mivel magyarázhatóak? Azt feltételezi, hogy a levélszövet ezen területein, valamilyen élősködő gomba telepedhetett meg, és az gátolja meg abban, hogy a helyszínen a klorofill mennyisége csökkenjen. Felkészítő tanára Barta Mónika iskolánk biológia szakos tanárnője, míg mentora dr. György Éva, egyetemi docens (Sapientia EMTE, Csíkszeredai Kar, Élelmiszertudományi Tanszék).

A környezettudomány – környezettan – környezetvédelem szekcióban Kerekes Krisztina-Anita iskolánk X.D (természettudományok) osztályos tanulója a Kós Károly Szakközépiskolában tanuló Salamon Tímeával együtt elvégzett „Miket lélegzünk be – avagy mikrobák Csíkszereda levegőjében” című kutatásuk eredményeit mutatták be. Kutatásuk célja a város (Csíkszereda) levegője minőségének felmérése. Kutatásuk mozgatórugóját az képezte, hogy a levegőben – amelyet mindennap beszívunk – milyen mikrobák és milyen mennyiségben vannak jelen és ezeknek milyen élettani hatásaik vannak ránk nézve. Terepkutatásukhoz a 75-400 liter levegőből a mikrobákat a város tíz különböző helyszínéről gyűjtötték be, mint például zöld övezetek, piac, főtér, vagy akár csúcsforgalmi időszakban levő körforgalmak. A kutatásukat koordináló felkészítő tanára Székely Bernadett-Erzsébet (Kós Károly Szakközépiskola, Csíkszereda), míg mentora dr. Máthé István, egyetemi docens (Sapientia EMTE, Csíkszeredai Kar, Biomérnöki Tanszék).

A társadalomtudományok – szociológia szekcióban két előadás is elhangzott diákjaink részéről, melynek egyikét Elekes-Kalló Noémi és Hátsek Gabriella (XI.B, társadalomtudományok) szerzőpáros a „Példakép és értékek – merre haladunk? Példakép- és értékválasztás a csíkszeredai középiskolás tanulók körében” címmel tartották meg. Felkészítő és egyben mentortanáruk dr. Tódor Imre, iskolánk társadalomtudományokat oktató tanára, volt. Kutatásuk fő kérdése, mely egyben a kutatás célját is képezi: milyen hatása van a média által közvetített példaképeknek, értékrendeknek a csíkszeredai gimnazista (15-19 év) diákokra? A szerzőpáros kvantitatív kutatásuk három csíkszeredai középiskola tanulói körében végezték el. A tanulók példakép és értékeikkel összefüggő háttérváltozóinak a vizsgálata során arra jutottak, hogy a tanulók számára a legfőbb példakép-kategóriát a család képezi. A magasabb szocio-kulturális családból származó tanulók az értelmiségi körből választják modelljüket. A vidékről származó tanulók körében magasabb azok aránya, akik a családi példakép-kategóriában a nagyszülőt, míg a média, sikeres felnőttek példakép-kategóriában a hírességeket jelölik be idolként. A zsűri munkájukat a II. díjjal illette, mellyel tovább is jutottak a verseny nemzetközi szakaszára (TUDOK).

A társadalomtudományok – szociológia szekcióban mutatta be Bencze Abigél (XI.B, társadalomtudományok) diáktársai körében elvégzett kvantitatív kutatásának eredményeit „A poszt-PC korszak digitális fogyasztóinak hétköznapjairól” címmel. Felkészítő és mentortanára Abigél esetében is dr. Tódor Imre volt. Kutatásának célja a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban tanuló diákok média használatának, kommunikációjának és fogyasztási szokásainak a vizsgálata. Arra kíváncsi, hogy a Z generáció tanulói az állandóan rendelkezésükre álló eszközökkel hogyan bánnak, azaz mire és hogyan használják. Azt feltételezi, hogy a szórakozás céljából igénybe vett internet és közösségi oldal felhasználók szocio-demográfiai jellemzői között eltérés mutatható ki, melyet a kérdőív eszközével kíván tesztelni. Abigél kutatási eredményeit a szekció zsűrije az I. díjjal tüntette ki, mely biztosította a nemzetközi szakaszon való részvételét. A társadalomtudományok – szociológia szekcióból tehát iskolánk mindkét kutató(csoport)ja továbbjutott a verseny nemzetközi szakaszának döntőjére (TUDOK – Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciája), melyre 2018. április 6-7-én kerül sor Kisvárdán a Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban.

Gratulálunk tanulóinknak a színvonalas tudományos kutatói munkához, az eddigi elért eredményekhez, és sok sikert kívánunk a nemzetközi szakasz döntőjére!

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.