TUDEK 2018: két első helyezés és egy dicséret szociológiából

2018-12-10

Az idei, immáron XVII. alkalommal megrendezett, TUDEK (Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája) verseny országos szakaszának a nagy múltú, épp jubileumot ülő (iskola 425. évfordulója) székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium adott otthont. Az országos szintű versenyen iskolánk hét tanulója képviseltette magát három szekcióban összesen négy előadással. A kis csapat kísérő tanára iskolánk társadalomtudományokat oktató tanára, dr. Tódor Imre volt. A rangos eseményre 2018. december 7-9. között került sor. A szombati napon sorra kerülő konferencián a közel 30 tanintézményből érkező több mint száz kutatódiák nyolc szekcióban mutathatta be legfrissebb kutatási eredményeit. A zsűri soraiban a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem valamint a Babeș-Bolyai Tudományegyetem különböző magyar tannyelvű tanszékeiről érkező egyetemi oktatók ültek, akik figyelemmel és kíváncsisággal kísérték nyomon a középiskolás diákok tudományos munkásságuk eredményeit.

TUDEK 2018: két első helyezés és egy dicséret szociológiából

Az irodalomtudomány-nyelvészet szekcióban Kassay Sára XI.A (filológia) osztályos tanulónk a „Slam-lélet” című előadását tartotta meg. Kutatásának témája napjaink egyik legfelkapottabb irodalmi, underground műfaját tanulmányozza, azaz a slam poetry-t. Témaválasztásának indokát egyrészt személyes tapasztalatok indikálták, ugyanis Sára is űzi a műfajt, másrészt nagy híve a szabad, mondhatni kötetlen stílusnak. A slam poetry definíciója után a dolgozatát három pillérre építette: 1) a slam, mint vers, 2) a slam, mint előadás és 3) a slam, mint teátrális eszköz. Kutatásának fő kérdése az, hogy a slam poetry irodalmi műnek tekinthető-e? Az tény, hogy képes a fiatalok érdeklődését felkelteni, ugyanakkor a legtöbben abban is egyetértenek, hogy a slam poetry „kapudrog az irodalom, a költészet felé.” Felkészítő tanára dr. Markó Ilona iskolánk magyar nyelv és irodalom szakos tanárnője.

A társadalomtudományok szekcióban két előadás is elhangzott diákjaink részéről, melynek egyikét Imets Dorottya és Jozsa Anett-Viktória (XI.B, társadalomtudományok) szerzőpáros a „Mi fán terem a jó tanár?” címmel tartották meg. Felkészítő és egyben mentortanáruk dr. Tódor Imre, iskolánk társadalomtudományokat oktató tanára, volt. Kutatásuk fő kérdése, mely egyben a kutatás célját is képezi: a jó tanárt vajon a pozitív személyisége, a diákokkal kialakított közvetlen viszonya, valamint szaktudása és korrekt értékelési módszerei képezik-e? Vajon a jó tanár életkortól, nemtől és oktatott tantárgytól független-e? A szerzőpáros kvalitatív kutatásukat a gimnázium XI. évfolyamos tanulói körében végezték el strukturálatlan, fókuszcsoportos interjú módszerével. Az interjú kérdéskörei hat nagy területet fedtek le: tanári stílus, szaktárgyi tudás, értékelés, oktatási módszerek, viselkedésrepertoár, személyi tulajdonságok. A tanulók jó tanárról vallott kérdéskör vizsgálata során arra jutottak, hogy a tanulók számára a jó tanár jellemzőit a tisztességes, rugalmas, megértő, igazságos, nyitott és pontos attitűd képezi. Értékelésében legyen igazságos és objektív, oktatási módszereiben interaktív, magyarázatát példákkal alátámasztó, ugyanakkor stílusát a humor, határozottság, kreativitás, elfogadás jellemezze. A zsűri munkájukat dícséretben részesítette.

Ugyancsak a társadalomtudományok szekcióban mutatta be Moldovan Franciska-Bernadette és Rafain Kinga (XI.B, társadalomtudományok) diáktársaik körében elvégzett szociometriai kutatásuknak eredményeit „Összefüggések amelyek meghatároznak? Baráti kapcsolati hálók az osztályban” címmel. Felkészítő és mentortanára Franciska és Kinga esetében is dr. Tódor Imre volt. A kutatásuk célja az osztályközösségek feltérképezése és azok közt rejlő baráti kapcsolati hálók mechanizmusainak működésrendszere volt. Arra kíváncsiak, hogy kik is a központi figurák és miért, kik szorultak peremre és mik a jellemzőik, valamint hogy mi az összetartó erő az adott osztályközösségben. Kutatásukat a Márton Áron Főgimnázium 10. és 12. évfolyamok humán-tagozatos osztályaiban végezték el, így a két évfolyam két osztályán belül kialakult viszonyrendszert egymáshoz viszonyítva is mérték. A kutatást a szociometria módszerének a segítségével végezték, ennek lépéseit a kérdőív kitöltetése, a táblázatszerkesztés (Excel), a szociogram ábrázolása, mutatók kiszámítása, majd a szociogram értelmezése képezte. A szerzőpáros kutatási eredményeit a szekció zsűrije az I. díjjal tüntette ki, mely biztosította a nemzetközi szakaszon való részvételt.

A népes számú szociológia – pszichológia szekcióban Gergely Katalin és Tatár Noémi (XI.B, társadalomtudományok) kutatópáros a „Fuss a jegyeidért! Milyen mértékben hat a sport a középiskolás tanulók tanulmányi eredményességére?” címmel ismertették a diáktársaik körében végzett kutatásuk eredményeit. Felkészítő és mentortanára Katalin és Noémi esetében is ugyancsak dr. Tódor Imre volt. A kutatásuk célját a sportolás és a tanulmányi eredményesség közti kapcsolat vizsgálata képezte. Elemzésük által megpróbáltak válaszokat találni arra az általános jellegű kérdésre, miszerint a sport pozitív vagy negatív hatást gyakorol a tanulók tanulmányi eredményességére? Kvantitatív típusú kutatásuk célcsoportját az iskola tanulói képezték, mintavételükbe a leigazolt sportolók mind bekerültek és hozzájuk osztályonként párokat rendeltek, hogy az összehasonlítható legyen. A kvantitatív típusú kutatásuk eszközéül a kérdőívet alkalmazták, és az eredmények elemzését, kiértékelését statisztikai program segítségével hajtották végre. Azt találták, hogy a sportolók tanulmányi eredményességére a sport negatív hatást fejt ki, viszont a többrétegű elemzés eredményei arról tanúskodnak, hogy egyrészt a szabadidős tevékenységként űzött sportolók körében a sport pozitív hatást fejt ki a tanulmányi eredményességre, ahogyan az egyéni sportot űzők körében is. A szerzőpáros kutatási eredményeit a szekció zsűrije az I. díjjal tüntette ki, mely biztosította számukra is a nemzetközi szakaszon való részvételt.

A társadalomtudományok, valamint a szociológia – pszichológia szekciókból tehát iskolánk két kutatócsoportja csoportelsőként jutott tovább a verseny nemzetközi szakaszának döntőjére (TUDOK – Tudományos Diákkörök XIX. Kárpát-medencei Konferenciája), melyre 2019. március 29-30-án kerül sor Szentesen a Horváth Mihály Gimnáziumban. Gratulálunk tanulóinknak a színvonalas tudományos kutatói munkához, az eddigi elért eredményekhez, és sok sikert kívánunk a nemzetközi szakasz döntőjére!

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.