TUDEK 2019 a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban

2019-12-12

A XVIII. alkalommal megrendezett TUDEK (Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája) verseny országos szakaszának Erdélye egyik legnagyobb múltú tanintézménye, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum, adott otthont. Az országos szintű versenyen iskolánk öt tanulója képviseltette magát két szekcióban összesen három előadással. A kis számú csapat kísérő tanára iskolánk társadalomtudományokat oktató tanára, dr. Tódor Imre volt. A rangos eseményre 2019. december 6-8. között került sor. A szombati napon sorra kerülő konferencián a közel 20 tanintézményből érkező több mint 125 kutatódiák 81 legfrissebb kutatási eredményeit taglaló előadása tíz szekcióban került bemutatásra. A zsűri soraiban a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, valamint az egykori MOGYE különböző magyar tannyelvű tanszékeiről érkező egyetemi oktatók ültek, akik figyelemmel és kíváncsisággal kísérték nyomon a középiskolás diákok tudományos munkásságuk eredményeit. 

TUDEK 2019 a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban

A környezettan-környezetvédelem szekcióban Kristó Anita ésPapp Boglárka XI.B (társadalomtudományok) osztályos tanulók a „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! Környezettudatosság és hulladékgazdálkodás diákszemmel” című előadásukat tartották meg. A kutatásukban vizsgált környezettudatosság és hulladékgazdálkodás témakörét három tényező – makro-, mezo-, és mikroszintű – mentén hajtották végre. Kutatásuk célja egyrészt a diáktársaik környezettudatosságának feltérképezése, másrészt a szilárd hulladékok helyi, egyéni és napi szintű cselekedetekre irányuló felhívása. Tehát arra keresték a választ, hogy a középiskolás diákok rendelkeznek-e információkkal a hulladékgazdálkodásról; ha igen, akkor azokat a formális (iskolai nevelés), avagy az informális (szülők, kortárscsoport, média) csatornákon át szerzik-e be? Másrészt (környezet védelme) arra voltak kíváncsiak, hogy a tanulók individuális és lokális szinten hogyan cselekednek a mindennapjaikban. Kérdéseikre a kérdőív eszközének a segítségével keresték a választ. Az eredmények értelmében kijelenthető, hogy a tanulók információikat informális csatornákon szerzik be, kiemelve az internetet. Ugyanakkor sikerült a válaszadókból egy „mintakövető” tanulói csoportot leválasztanunk, akik tudatosan – szüleik és a kortársaik példája nyomán – cselekednek a hulladékgazdálkodás terén. Felkészítő és mentortanáruk dr. Tódor Imre iskolánk társadalomtudományokat oktató tanára. A szerzőpáros kutatási eredményeit a szekció nyolc előadása körül a zsűri az I. díjjal tüntette ki, mely biztosította a nemzetközi szakaszon való részvételt.

A szociológia szekció összesen tíz előadást tartalmazott, amelyből iskolánk tanulói részéről két előadás került bemutatásra, amelynek az egyikét Balázs Janka ésVorzsák Rebeka (XI.B, társadalomtudományok) szerzőpáros „A számítógépes játékok bűvöletében, az internet hálóiban” címmel tartották meg. Felkészítő és egyben mentortanáruk dr. Tódor Imre, iskolánk társadalomtudományokat oktató tanára, volt. Kutatásuk célját a diáktársaik számítógépes játékok használatának a vizsgálata képezte. Egyrészt arra kíváncsiak, hogy mi lehet e játékok oly nagy népszerűségének az oka; másrészt arra, hogy kik (lakhely, nem, kor, érdeklődési kör szerint kialakított tanulói csoportok) játszanak, milyen gyakran, milyen játéktípusokat, milyen eszközökkel, és milyen platformokon. A személyes köznapi tapasztalaton alapuló ismereteik alapján a következő hipotéziseket állították fel: az általános iskolások a szórakoztató, míg a középiskolás tanulók a logikai-stratégiai jellegű számítógépes játékokat preferálják. A fiúk körében magasabb a számítógépjátékosok aránya, mint a lányok körében. Kutatásuk célcsoportját két csíkszeredai (egy általános- és egy középiskola) tanintézmény képezte, ahol valószínűségi, azon belül szisztematikus mintavételt alkalmaztak. A kvantitatív kutatásuk eszközéül a kérdőívet alkalmazták. A kutatás eredményeként megállapítható, hogy az online játékok közül az akció-kalandjátékok a legnépszerűbbek. A magasabb tanulmányi átlaggal rendelkező tanulók a stratégiai-logikai, míg az alacsonyabb átlaggal rendelkezők a szórakoztató (lövöldözős, akció-kaland, autós) jellegű játéktípusokat játszák. A tanulók inkább online (számítógépen és okostelefonon) játszanak, a lányok a közösségi oldalon játékalkalmazással. A zsűri munkájukat I. díjjal tüntette ki, mely biztosította a nemzetközi szakaszon való részvételt.

Ugyancsak a szociológia szekcióban mutatta be Lukács Szilvia (XI.B, társadalomtudományok) a diáktársai körében végzett kvantitatív kutatás eredményeit a „Nincs mit felvennem!” A középiskolás diákok „fast fashion” öltözködési szokásairól címmel. Felkészítő és mentortanára Szilvia esetében is dr. Tódor Imre volt. A kutatásának célja a Z generáció, azon belül is középiskolájának tanulói öltözködési szokásainak a vizsgálata: mit, milyen gyakran, mi alapján, kinek/minek a hatására és hol vásárolnak. Továbbá arra kereste a választ, hogy a középiskolások körében az öltözék valóban a társadalmi státusz ismertetőjegye-e? Kutatása során arra az eredményre jutott, hogy a Z generáció öltözködési szokásait merőben befolyásolja a gyors divat. Továbbá arra, hogy a digitális média és a kortárscsoport befolyásának hatására a fast fashion márkák termékeit olyan jelzőkkel illeti, mint a minőség, időtállóság, elérhetőség. A következtetések további részét képezték, hogy a lányok gyakrabban vásárolnak ruhát, mint a fiúk, és a legfontosabb kritériumot ruhavásárlásnál a minőség képezi, csak ezután veszik figyelembe a termékek árát. Ezen kívül megtudhattuk, hogy az alacsonyabb anyagi háttérrel rendelkező középiskolás diákok leginkább turkálókban vásárolnak, míg a magasabb anyagi háttérrel rendelkezők inkább a bevásárlóközpontokat és a plázákat részesítik előnyben, továbbá előszeretettel vásárolnak az interneten is, ami arra utal, hogy a Z generáció teljes mértékben kihasználja az online világ nyújtotta lehetőségeket. A középiskolás diákok öltözködési motivációit a legyen divatos, tűnjön vonzóbbnak, gyakoroljon hatást másokra stb. ismérvek képezték. Szilvia kutatási eredményét a szekció zsűrije az II. díjjal tüntette ki, mely biztosította számára is a nemzetközi szakaszon való részvételt.

 

A szociológia, valamint a környezettan-környezetvédelem szekciókból tehát iskolánk mindhárom résztvevő kutatócsoportja csoportelsőként, illetve másodikként jutott tovább a verseny nemzetközi szakaszának döntőjére (TUDOK – Tudományos Diákkörök XX. Kárpát-medencei Konferenciája), melyre 2020. március 27-28-án kerül sor Debrecenben a Tóth Árpád Gimnáziumban. Gratulálunk tanulóinknak a színvonalas tudományos kutatói munkához, az eddigi elért eredményekhez, és sok sikert kívánunk a nemzetközi szakasz döntőjére! 

Venczel József esszéverseny
2024-06-12

AI: segítség vagy veszélyforrás? Iskolánk filológia szakos diákjai dobogós helyezéseket értek el a Venczel József esszéversenyen

A ballagás programja
2024-06-04

Június 7-én kerül sor a végzős diákjaink ballagási ünnepségére.