/userfiles/files/Cajalpalyazat2013.pdf
" /> /userfiles/files/Cajalpalyazat2013.pdf
" /> /userfiles/files/Cajalpalyazat2013.pdf
" />

8. Oxfordi Ramon y Cajal Ösztöndíj 2013

2012-11-26

Szuperfeloldású fénymikroszkópia a biológiában
/userfiles/files/Cajalpalyazat2013.pdf

 

A XIX. században élt és dolgozott Ernst Abbe munkássága óta tudjuk, és a fény kvantumos hullámtermészetével magyarázható az, hogy a fénymikroszkópok képfeloldása korlátozott. Ennek ellenére egymás után kerülnek kereskedelmi forgalomba olyan fénymikroszkópok, amelyek jelentősen meghaladják ezt a várt határt. Hogyan lehetséges ez? Milyen tudományos fejlődés kellett ahhoz, hogy a zseniális feltalálók elérjék a szuperfelbontás, s van-e ennek határa? Milyen, más módszerrel eddig megoldhatatlan, kérdésre adott választ a szuperfelbontású fénymikroszkópia? Milyen biológiai kérdést vizsgálnál, ha Karácsonyra szuperfelbontású fénymikroszkópot kapnál?

Írjátok meg eredeti gondolataitokat a fenti kérdéskörrel kapcsolatos témárólmax. 600 szóban, egyben megválaszolva néhany kérdést. A terjedelembe nem számít esetleges ábra, ábraszöveg vagy irodalmi hivatkozás. Az internet fontos információforrás lehet, de kiollózott dolgozatokat nem veszünk figyelembe. Kerüljétek a látványos internet képeket, ha nem feltétlenül szükségesek gondolataitokhoz. Csak eredeti megfogalmazást értékelünk!

Santiago Ramon y Cajal spanyol mikroszkópos neurobiológus 1906-ban kapott Nobel-díjat ma is érvényes felfedezéseiért, melyek megalapozták a modern neurobiológiát. ő a névadója a pályázattal elnyerhető ösztöndíjnak.

A pályázat két részből áll: a dolgozat és egy írott teszt, melyet a jelentkező tanár felügyelete mellett segédeszköz nélkül tölt ki. A tesztkérdések témaköre az élővilág, a tesztírás időtartama 1 óra.

Első díj:1-2 hónap nyári neurobiológiai kutató tanulmányút az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetében, Angliában.

Második díj:1-2 hónap nyári neurobiológiai kutató tanulmányút Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében.

Harmadik díj: könyvjutalom.

Pályázat feltételei:

1. Pályázhat minden tizenegyedikes - tizenharmadikos középiskolai tanuló, aki a 2012/2013-as tanévet Szentendrén, vagy a csíkszeredai Márton Áron Líceumban, vagy a dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnáziumban végzi.

2. Négyesnél nem rosszabbév végi jegye van matematika, fizika, kémia és biológia tárgyakból az előző évben. Nem szükséges az összes tárgy tanulása, a biológia sem feltétel.

3. Pályázati tanulmány határidős beadása az iskolai koordinátornak, akit az igazgató jelöl ki.

4. Életrajz (cim, telefon) és rövid összefoglaló, arról, miért pályázik a jelölt (összesen legfeljebb egy oldal).

5. Az írásos teszt kitöltése tanár jelenlétében segédeszköz nélkül.

6. Előzetes nyilatkozat, hogy siker esetén a három díj bármelyikét elfogadja a jelölt, és tanulmányut esetén, annak végeztével, két héten belül rövid beszámolót küld Somogyi Péternek.

7. Tanári vélemény (bármely természettudományos tárgyat tanító tanártól) a kutatói képesség valószínűségéről, a pályázó tanulmányi és emberi értékeiről, melyet a diák által felkért tanár az iskolai koordinátornak megküld.

Formátum:Pályázatokat magyarul, Word dokumentumban az iskolai koordinátornak kérjük benyújtani.

A pályázat beadásának határideje: 2013. február 11. (hétfő)

A pályázat beadásának módja: a digitálisan készített pályázatokat az iskolai koordinátorok közvetlenül, e-mailben küldik el Somogyi Péter professzor úrnak.

A tesztírás időpontja:2013. február 13. (szerda), 14.30-kor

A tesztírás helye: Móricz Zsigmond Gimnázium (Szentendre), Márton Áron Líceum (Csíkszereda) és Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium (Dunaszerdahely).

Bírálók: Dr. Acsády László, a biológiai tudományok doktora, MTA Kísérleti

Orvostudományi Kutatóintézete;

Dr. Hájos Norbert, MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete;

Prof. Sass Miklós, biológiai tudományok doktora, ELTE, Állatszervezettani Tanszék,

Prof. Somogyi Péter akadémikus, a neurobiológia professzora, Oxford.

Értékelés:A díjak a Móricz Zsigmond Gimnázium Reál Osztályok Találkozóján 2013. március 22-énkerülnek kihirdetésre. A csíkszeredai és dunaszerdahelyi pályázók az interneten követhetik az eredményhirdetést.

A 2006-os pályázat nyertese Szigeti Viktor a Móricz Zsigmond Gimnázium 12-es tanulója volt, “Több vagyok-e mint idegsejtjeim összessége” című tanulmányával. A 2007-es pályázat nyertese Nagy Krisztina a szentendrei Ferences Gimnázium tanulója volt „Mosoly-valódi boldogság, vagy álarc, ami mögé elbújhatunk?” az „Izommozgás és kommunikáció” témakörből. 2008-ban Balog Emese tízedikes székesfehérvári középiskolás kapta az ösztöndíjat. 2009-ben Pásztor Zsófia a szentendrei Ferences Gimnázium tanulója nyert ’’ Méreg, jutalom, de miért?” című pályázatával az “Idegsejtre ható növényi molekulák” témakörből. 2010-ben Lukács István, a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium végzős tanulója nyert „Kérgi lokalizáció”c. munkájával, a „Mit tudtunk meg az agy normális működéséről az agy betegségeinek vizsgálatával?” témakörből. A 2011-es pályázat nyertese Koroknai Artúr a szentendrei Ferences Gimnázium tanulója volt „Miért okozza az ember az élővilág 6. nagy pusztulását?” című pályázatával. A 2012-es pályázat nyertese Gyimes István a szentendrei Ferences Gimnázium tanulója volt „Drót a sejtben - avagy az idegrendszer javítása?” című pályázatával az„Izomösszehúzódástól a gondolatig – ionok és membrán feszültség különbség” témakörből.

A "Ramon y Cajal" ösztöndíj megálmodója és támogatója Dr. Somogyi Péter professzor, az Oxfordi Neurobiológiai és Neurofarmakológiai Intézet Igazgatója. Kutatásairól, munkássága elismeréséről az alábbi linkre kattintva olvashatunk:

http://tudomany.blog.hu/2012/11/22/somogyi_peter_agy-dijas_oxfordi_kutato_kapta_a_semmelweis_egyetem_legrangosabb_kitunteteset

Miért támogasd egyesületünket a jövedelemadó 3,5%-val?
2024-05-04

Hogy miért támogasd egyesületünket? Mert a támogatásoknak köszönhetően számos rendezvényt, versenyt, tevékenységet tudtunk és tudunk megvalósítani.