Miért hasznos a tanácsadás?

2014-11-26

Életünk legfontosabb lépései közé tartozik a pályaválasztás. Ezt a döntést pedig egy kihívásokkal teli életkorban kell meghoznunk. Ezért az esetek többségében szüleink, barátaink, osztálytársaink véleménye, vagy egyéb külső tényezők határozzák meg azt, hogy milyen pályát választunk. Így történhet meg az, hogy nagyon sokan dolgoznak olyan szakmában, munkakörben, amiben nem tudnak jól teljesíteni, nem nyújt számukra örömet, és folyamatosan kudarcok érik őket, sikerélmény helyett.

Mindez elkerülhető, ha szert teszünk egy olyanfajta önismeretre, amely a tudatos pályaválasztás szempontjából elengedhetetlen, azaz megkeressük a válaszokat a következő kérdésekre:

  • milyen képességekkel rendelkezem és melyek az erősségeim?
  • milyen területeken teljesítek nagyon jól, és hol vannak nehézségeim?
  • milyen tevékenységek iránt érdeklődöm?
  • melyek azok a számomra fontos értékek, amelyek befolyásolnak a döntésben?

Ezen önismereti tudás megszerzésében nyújt segítséget a szakszerű pályaválasztási tanácsadás. Hogyan? Tesztek, kérdőívek, egyéni és csoportos beszélgetések, gyakorlatok segítségével találunk választ az előbb felsorolt kérdésekre, így szerezve meg azt az önismereti tudást, amely a “hogyan tovább?” kérdésre optimális választ adhat.

A pályaválasztás alapja az önismeret, melynek három fontos eleme van: temperamentumtípus, képességek és értékek. Mielőtt bármilyen döntést hoznál leendő szakmáddal kapcsolatban ismerned kell önmagad, erősségeidet és gyengeségeidet. Ha megérted, hogy milyen személyiségjegyek határoznak meg, ha felismered mire vagy képes és melyek a vágyaid, képes leszel tudatos és felelősségteljes döntést hozni szakmai életedet illetően.

A tanácsadás előnyei:

Most: segít a diákoknak egy önismereten alapuló, megfontolt, felelősségteljes döntést hozni  jövendő szakmájuk tekintetében

A jövőben: amennyiben életükben  szakmai krízis következne be vagy változtatni szeretnének szakmájukat illetően, tovább tudnak lépni, ismerni fogják az információforrást és beszerzik majd a számukra szükséges információkat . Egyszóval, rugalmasan tudnak majd alkalmazkodni az adott helyzetben.

 

Hogyan zajlott a csoportos tanácsadási tevékenység?

Minden diák két egymást követő alkalommal, alkalmanként 2 órás  csoportos tanácsadási foglalkozáson vett részt, ahol a Pályatanácsadási Portálon dolgozott. Három kérdőívet töltöttek ki az érdeklődésre, képességekre, valamint az értékekre vonatkozóan. Ezen kérdőívek alapján minden diák megismerhette Szakmai Profilját.

Ugyanezen foglalkozásokon a résztvevők tanulmányozhatták a számukra megfelelő szakmaleírásokat, azon szakmákat, melyekben a legelőnyösebben kamatoztathatják képességeiket, figyelembe véve az egyéni  tanulmányi szintet és ismeretanyagot. A diákoknak lehetőségükvolt megnézni egy 1050szakmát bemutató tájékoztatót, mely a következőket tartalmazza: videoanyagot, az adott szakma fontosabb követelményeit, munkakört, szükséges végzettséget, valamint a szakma gyakorlásához szükséges ismeretek, képességek leírását  és a jelenlegi munkaerőpiaci lehetőségeket.

Minden alkalommal megbeszélték a tesztek eredményeit és az egyéni elvárásokat.

A csoportos tanácsadás zárófoglalkozásán a diákok  írásbeli visszajelzést adtak. Vélemények, benyomások, feedback:

-       érdekes volt számítógépen dolgozni

-       hasznos volt, hogy megkaptuk a kérdőívek magyar fordítását

-       magabiztosabb vagyok, tudatosítottam képességeimet

-       érdekes dolgokat tudtam meg magamról, jobban megismertem önmagam

-       tudom, hogy mi a célom és mely területen kell fejlődnöm

-       megerősítette önbizalmamat

-        a szakmalehetőségek között új szakmákat találtam, így új perspektívák  nyíltak számomra

-       örülök, hogy résztvehetek ebben a Pályázatban

A Pályaválasztási Portál előnyei: a diák otthon is tud dolgozni, újra kitöltheti a kérdőíveket, lementheti és kinyomtathatja Szakmai Profilját, foglalkozásokat hasonlíthat össze, a szaktanácsadóktól üzeneteket kaphat.

Ezen csoportos tanácsadás 2o14. nov.1o-ig tartott, jelenleg az egyéni tanácsadási tevékenység zajlik.

 

Egyéni tanácsadás

Minden diák két alkalommal, alkalmanként 1 órás egyéni tanácsadásban részesül. Ezeken a foglalkozásokon önismereti kérdőíveket és munkalapokat fog kitölteni, saját Karriertervet készít. Ezt követi az eredmények értékelése, valamint az egyéni elvárások megbeszélése.

Az egyéni tanácsadási tevékenységre a 2o14 november-2o15 június időszakban kerül sor.

 

Bővebb információkért  kérjük látogassák meg a Pályázat honlapját www.practicaharghita.ro vagy írhatnak Nekünk az alábbi e-mail címreoffice@practicaharghita.ro. Megtalálnak Bennünket a  Facebook “Practica Harghita” oldalon és Twitteren.  

Miért támogasd egyesületünket a jövedelemadó 3,5%-val?
2024-05-04

Hogy miért támogasd egyesületünket? Mert a támogatásoknak köszönhetően számos rendezvényt, versenyt, tevékenységet tudtunk és tudunk megvalósítani.