2017. november 27-én, hétfőn a Versek szódával produkció Arany János üzenetei című rendhagyó irodalomórájával látogatott el iskolánkba a költő születésének 200. évfordulója alkalmából.
A gimnázium dísztermében tartott egyórás verses-zenés, vetítéssel egybekötött előadás keretében Bíró Gergely, a Magyar Napló folyóirat főszerkesztő-helyettese Lövétei Lázár László József Attila-díjas költővel, a Székelyföld című folyóirat főszerkesztőjével beszélgetett, aki arról vallott, hogy miként lett Arany-mániás, illetve hogy milyen koncepció szerint állt össze Arany-versek. Széljegyzetek Arany Jánoshoz című kiskönyve (Hargita Kiadóhivatal, Csíkszereda, 2009), amely a költő kevésbé ismert verseit és Lövéteinek az azokról írt miniesszéit tartalmazza.
A Tóth János Gergely színművész által felolvasott költeményekkel tarkított műsorban fellépett Keleti András zenész, dalszerző, a colorStar zenekar frontembere és a Budapest Bár együttes egyik énekese, aki szintén Bíró Gergely kérdéseire válaszolt. A muzsikus a dalszerzés rejtelmeibe avatta be hallgatóságát, és arról beszélt, hogy miként zenésíthetők meg a költőóriás művei, illetve azok a zene révén miként vihetők közelebb a fiatalokhoz. Ezt követően A világ című, 1852-ben keletkezett verset adta elő. Utolsó szakaszát a közönség az előadóval énekelte:
„Részeg ember ez a világ:
Ötször, hatszor egy nyomba hág;
Kész ugorni hegyen-völgyön
S felbukik a síma földön.”
Tekintettel arra, hogy a Versek szódával tehetségkutatással is foglalkozik, azok a diákok, akik verset, novellát, esszét vagy más műfajban írnak, névvel, e-mail címmel, születési dátummal és az iskola nevével ellátott borítékba tett alkotásaikat bedobhatták az Aranyzsákba. A Budapestről érkezett művészek – akiket Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke is elkísért – azt ígérték, hogy a legkiemelkedőbb szövegek íróival felveszik a kapcsolatot, hasznos tanácsokkal látják majd el őket, és irodalmi fórumokon való publikáláshoz is segítik.
A Kultúrvonal Produkciós Iroda szervezésében létrejött rendhagyó irodalomórát a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
A rendezvény házigazdája Varga László igazgató és a Márton Áron Főgimnázium Magyar Nyelv és Irodalom Katedrájának a munkaközössége volt.
Borsodi L. László
A februári vakációban iskolánkban szervezett Országos Magyar Matematikaolimpiáról 40 tanuló jutott a nemzetközi szakaszra, közülük 7-en iskolánkat képviselték!
Idén újra részt vesznek a Márton Áron Főgimnázium tanárai és diákjai Fuss NEKI Csík-on! Az iskolánk egyesületét szép számban képviselik nagykövetek, rajtuk keresztül támogathatják az idei projektünket: a kémia és biológia laborjaink korszerűsítése a célunk.
Április 13.-án kezdődött Ploiești-en az országos informatika olimpia. Hargita megyét az idén két diák képviselte, a mi iskolánkat egy: Csomós Dávid tizedikes tanuló.