Dr. Máthé István előadása

2023-10-19

Az idei tanév Zöld Hét program-rendezvényei során dr. Máthé István, a Sapientia EMT kutató biológusa, 2023. október 19-én iskolánkban tartott előadást.

Dr. Máthé István előadása

Elmélet és gyakorlat,

akár ezt a címet is adhatnánk annak az előadásnak, amit az idei tanév Zöld Hét program-rendezvényei során dr. Máthé István, a Sapientia EMT kutató biológusa, 2023. október 19-én iskolánkban tartott.Amúgy, a meghívott előadó, előadásának a „Bacik és vegyi anyagok – mikor iható egy víz?” címet adta, és átfogó rálátást nyújtott azokról a mikrobiológiai, fizikai és vegyi jellemzőkről, amelyek szóba kerülhetnek, akkor, amikor édesvizeink fogyaszthatóságának (ahogyan ma mondanánk: konzum-minőségének) a megállapítása a feladat. A tanulók feleleveníthették, azt, amit a szervezetükben, a környezetükben előforduló mikroorganizmusokkal, pontosabban a baktériumokkal kapcsolatban tudtak, tanultak, de ki is egészíthették új információkkal ezt a tudást. Szükség volt a szervetlen, és szerves kémiából szerzett tudásra, hogy érthető legyen, mi a kapcsolat a környezetbe kerülő NH3  (amúgy egyáltalában hogyan kerülhet oda ilyen anyag, kérdeznénk,azonban akár ezt is illik tudni. És azt is, hogy jelenléte környezetvédelmi szempontból  komoly kihívás!)és a felhalmozodó nitrit és nitrát sók keletkezése között. …...és belátni azt, hogy ezen, de más anyagok környezeti  jelenléte komoly egészségvédelmi kockázattal jár.(keringés, agyi oxigén-ellátottság csecsemőkorban, vagy éppen a rákosodási folyamatok) – pl. a talajvizeink ilyen irányú szennyezettsége kapcsán.

Hallani lehetett arról, hogy a víz keménységi foka mit jelent, és az hogyan befolyásolhatja patogén mikroorganizmusok, vagy szennyező kemikáliák felhalmozódását, jelenléti állandósulását.

Szóba került a palackozott vizek pH-értéke, de persze az is (ismétlés gyanánt), hogy mi hordozza ezt az értéket, és mit érdemes ezzel kapcsolatban tudni.

Az előadást gazdag szemléltetőanyag bemutatása – palackozott vizek egész sora, pH-mérő,a víz keménységét mérő berendezés, a víz elektromos vezetőképességét mérő szerkezet, kivetített képanyag,mikrobiológiai leletek – kísérte.

Amennyiben nem lankadt az odafigylés az egyébként tartalmas, alapos dokumentációval összeálitott előadás során, komoly eligazító információkkal gazdagodhatott a tanulóífjúság.

A folytatáshoz, a gyakorlathoz az útravalót az a végkövetkeztetés pecsételte meg, ami arról szólt, hogy függetlenül milyen környezetben tartózkodunk vidékünket illetően akár,  leginkább a palackozott víz fogyasztása  ajánlott!

 

Tanévnyitó
2024-09-06

A tanévnyitó programja

Beiratkozási tájékoztató
2024-07-24

Július 25-én, 26-án, 29-én és 30-án 9 és 13 óra között szeretettel várjuk azon diákokat, akik felvételt nyertek iskolánk IX. osztályaiba.

Ionvadászat tábor
2024-07-21

Augusztus 26-29 között kémia táborra kerül sor, melyet iskolánkban szerveznek a Csíkszereda Városháza és a Márton Áron Egyesület támogatásában.